ŽALFIJA, kadulja (Salvia officinalis) najraširenija je i najpoznatija biljka koja se upotrebljava u narodnom liječenju biljem, a preporučuju je i liječnici. Žalfija naraste 40-50 cm visoko, i ima crvenkastoplave cvjetove, a uspijeva na suhim staništima u našim toplijim krajevima. Izvan tog područja uzgaja se u kulturama.
Ljekovita žalfija (Salvia officinalis) neka se ne brka s livadnom vrstom te biljke, livadnom žalfijom ili kaduljom (Salvia pratensis). Suho lišće i cvijeće upotrebljava se kao čaj za liječenje. Jedna žličica toga čaja prelije se šalicom kipuće vode i pusti da stoji 10 minuta. Upotrebljava se za ispiranje grla pri upali. Ako postoji bojazan da je gnojna upala krajnika, dakle angina, moramo potražiti liječnički savjet.
Žalfijin čaj upotrebljava se i za liječenje želuca i laganih katara. Dobro je ispirati usta žalfijinim čajem pri upali desni (gingive), pri gnojnim oboljenjima zubnog korijena. Pri ispiranju grla i usne šupljine i pri grgljanju čaj ne gutamo, nego ga ispljujemo, ali ako ga upotrebljavamo protiv bolesti želuca, onda ga gutamo. Žalfijin čaj djeluje dobro protiv prekomjernog znojenja, npr. tuberkuloznih bolesnika. Pije se 2-3 puta na dan po jednu šalicu. Protiv noćnog znojenja, poslije gripe i prehlade, može se uvečer popiti šalica žalfijina čaja, ali svaki put se mora priredi žti svjež.
No comments:
Post a Comment